Тема: Аналіз помилок, допущених у контрольному диктанті «Зимова ніч»
Мета: формувати вміння аналізувати допущені помилки, застосовувати вивчені правила, самостійно працювати з текстом; повторити, закріпити знання здобувачів з розділу «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»; проаналізувати роботи, відзначивши позитивне в їх виконанні та недоліки перетворити у побажання: залучати п’ятикласників до самостійної роботи; виховувати бажання глибше пізнавати таємниці рідної мови (формування мовленнєвої компетенції).
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
Привітання. Запис дати ( зробити помилку і обернути її на виправлення учнями із обгрунтуванням правилами).
Учитель: Давайте поставимо правильно наголос у слові ПОМИЛКА. Дійсно, наголос у слові подвійний. Тепер перекладемо на усі мови, що володіємо: ошибка, mistake, error. А до чого може призвести людська помилка? (перегляд слайд-шоу – додаток 1).
Узагальнюючи побачене, хочу звернутися до спостережень українського народу – це фразеологізми, які приховані за наступними ситуаціями (перегляд тематичних фото – додаток 2). Давайте їх пригадаємо і пояснимо значення:
- попасти у мишоловку/ пастку;
- влипнути як муха в мед, вскочити в халепу, на краю світу;
- попасти на слизьке;
- наступити на граблі;
- залишитися з порожніми кишенями;
- замітати/затирати сліди.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Осмислення змісту і послідовності застосування способів виконання дій.
Вступне слово вчителя (загальна оцінка якості виконання контрольної роботи – диктанту):
Приємно вражена вашими оцінками власної діяльності у формі смайликів, які ви наліпили на берега роботи. Вони відповідають вашим балам. Звісно, краще б більше робіт високого рівня. І щоб не наступити на ті ж граблі або не влипнути як муха в мед – проведемо роботу над помилками та повторимо правила.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Виконання тренувальних завдань.
- «Орфоепічний батл» ( застосування «RANDOM”) – формування пар (первинне читання мовчки).
Читання тексту «Зимова ніч» (додаток 3) із дотриманням орфоепічних вимог(учитель називає слова : земля, глибоким, снігом, дерево, чіпляється і т.п. – учні відтворюють фонетичну транскрипцію для правильної вимови слів).
Учні попарно оцінюють суперника смайлом (нагорода) або вітамінкою-наліпкою (мотивація для кращого читання).
- «Кольорова орфограма» (додаток 4)*** (п’ятикласники самостійно знаходять і виносять графічно за поля орфографічну помилку, записують у контрольний зошит правильно).
Назва орфограми | Слова з тексту диктанту | Графічне позначення орфографічних помилок |
| Холо-дно, стра-шно, у-томилося, вию-ть, буя-є, земле-ю, знемі-гся. |
|
| Зимля, дериво, вистелає, вітер. |
|
| Росходився, колиться, ділеця, не мелосердно.
|
|
| Чепляється. |
|
| Зорі (у, в) далекому небі; там, (у,в) його темній гущавині; кипить усе кругом. |
|
***Примітка: (Під час вивчення розділу, учні робили кольорові закладки , таким чином відшукати потрібну орфограму та повторити правила не складає труднощів).
Рожевий – орфограма «Перенос слів з рядка в рядок» (с.94).
Жовтий (теплий) – орфограма «Букви е, и на позначення ненаголошених голосних» (с.97).
Салатовий - орфограма « Буква, що позначає сумнівний звук» (с.101).
Персиковий – орфограма «Букви и-і після ж, ч, ш та г,к, х у коренях слів» (с.109).
Жовтий (холодний) – орфограма «Чергування у-в, і-й» (с.112).
- Нейропсихологічнагра «Майстерні руки».
- «Пуктуаційний вирок»
Учитель: А зараз попрацюємо з пунктуаційними помилками. Доводилося вам чути такий вислів «Стратити не можна помилувати»? (можна інтерпретувати мовою оригіналу). Де, на вашу думку, правильно було б поставити кому? Пам’ятайте, що від вашої дії/вироку залежить життя людини, а, може, і цілої нації ( учні висловлюють свої думки).
Розставимо коми у реченнях диктанту.
Розходився сердитий немилосердно давить.
Сумно всюди холодно й стращно.
- Індивідуальне опрацювання помилок.
V. Підсумки уроку. Рефлексія
Повідомлення однокласнику (додаток 3).
Немає коментарів:
Дописати коментар